isonaturelle Nedir
  Faydaları
  Üstünlükleri
  Sertifikalar
  Dokümanlar

     Sıkça Sorulan Sorular


Ürünlerinizin diğer yalıtım sıvalarından farkı nedir?

Klasik yalıtım ürünleri olan EPS, XPS, taş yünü, cam yünü vb malzemeler dışında yeni nesil ürünler olarak adlandırılabilecek grupta “Yalıtım Sıvaları” yer almaktadır.

 

Bu gruptaki sıvalar, temelde 3 çeşittir: Perlit bazlı, Pomza bazlı ve Genleşmiş Silis bazlı ürünler. isonaturelle® iç ve dış cephe hafif yalıtım sıvaları, Perlit ve Pomza bazlı ürünlerden çeşitli açılardan farklılıklar içermektedir.

 

Perlit çok nitelikli bir yalıtım malzemesi olmasına karşın, sıva formunda kullanıldığında, karışım esnasında hacimsel olarak küçülür ve ısı yalıtım özelliğini önemli ölçüde kaybeder. Ayrıca, çok açık gözenekli bir yapıda olmasından dolayı çok fazla su emer; su emen bir malzeme de, ısı yalıtım özelliğini önemli ölçüde kaybeder. Bu nedenle perlitli sıvalar kesinlikle dış cephede kullanıma uygun değildir. İç cephede kullanılacağı zaman çok iyi hidrofobik malzemeler eklenerek su geçirimsizliğinin artırılması gerekmektedir.

 

Pomzanın ortalama yoğunluğu 500-600 kg/m3 civarındadır. Pomzalı sıvanın ise kuru ağırlığı ortalama 800kg/m3 tür. Bu nedenle, ısı yalıtım özelliği çok zayıftır. Ayrıca açık gözenekli bir yapıya sahip olduğu için çok su emer. Doğal bir malzeme olması ve herhangi bir ısıl işlem görmemesi nedeniyle içerisinde mikroorganizmalar barındırır. Sıva içerisinde biosit kullanılmazsa mikroorganizmalar zaman içerisinde koku ve küf yaparlar.

 
Dış cephede klasik mantolama ürünleriyle karşılaştırıldığında ne gibi avantajları vardır?


isonaturelle®, Dış Cephe Hafif Yalıtım Sıvası uygulaması ile diğer malzemelere kıyasla çok daha avantajlı bir tercih yapmış olursunuz:
• Diğer ısı yalıtım malzemelerinden farklı olarak, tek işlemde, tek malzeme kullanarak, başta ısı yalıtımı olmak üzere, su, yangın ve ses yalıtımı yapılır.
• Bina detay şekilleri üzerine rahatlıkla uygulandığından ısı köprüsü oluşturmaz.
• Normal sıvaya göre 6 kat, alçı sıvaya göre 4 kat daha hafif bir malzemedir.
• Tuğla, Brüt Beton, Gazbeton, BİMS, Betopan, Alçıpan gibi bina elemanları üzerine mükemmel yapışma özelliği sayesinde direkt olarak uygulanır.
• Cephe yüzeyi boyalı olan eski binalarda, direkt boya üzerine uygulanabilir.
• Nefes alabilen bir malzeme olduğundan, buhar geçişine imkan verir, malzeme ile bina yüzeyi arasında yoğuşma olmasını engeller. Nem, küf ve rutubeti keser.
• Yangın sırasında, boğucu ve zehirli gaz çıkarmaz.
• Gerek üretim aşamasında ve ürün uygulandıktan sonra insan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermez.
• İleride oluşabilecek tamiratlar kolaylıkla yapılabilir.
• Ömrü, bina ömrü kadardır. Zaman geçtikçe, hacimsel değişiklik oluşmaz. Isı iletim katsayısı değeri değişmez.

isonaturelle®’yi dış cephede EPS yerine kaç cm kalınlıkta uygulama yaparak aynı yalıtım değerini sağlayabiliriz?


Uygulanacak
isonaturelle® Hafif Yalıtım Sıva kalınlığı, birkaç parametreye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Binanızın bulunduğu şehir, binanızdaki duvar elemanının cinsi ve kalınlığı temel parametrelerdir. Internet sitemizdeki “Isı Yalıtım Hesaplama” modülünü kullanarak bu değerleri girdikten sonra, hangi kalınlıkta uygulama yapmanız gerektiğini siz de belirleyebilirsiniz.


http://www.isonaturelle.com.tr/yalitim-sivasi/80-Isi-Yalitim-Hesaplama.html


Bulunduğum şehirde hangi kalınlıkta uygulama yaparak ısı yalıtım değerini sağlayabilirim?


Bu hesaplamayı kolayca internet sitemizde yer alan “Isı Yalıtım Hesaplama” modülünü kullanarak yapabilirsiniz. Binanızın bulunduğu şehre, duvar elemanının kalınlığı ve cinsine göre hangi kalınlıkta
isonaturelle® uygulaması yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.
Programı kullanarak elde edeceğiniz kalınlık, iç ve dış cephenin toplamını ifade eder. Dolayısıyla, dilerseniz bulduğunuz
isonaturelle® sıva kalınlığının tamamını dış cephede, tamamını iç cephede ya da iç-dış cepheler arasında dilediğiniz şekilde bölerek uygulama yapmak mümkündür.


http://www.isonaturelle.com.tr/yalitim-sivasi/80-Isi-Yalitim-Hesaplama.html


Binamızda dıştan yalıtım uygulaması mümkün değil. Sadece iç cephede yalıtım sıvası kullanarak yine yeterli izolasyonu sağlayabilir miyiz?
Evet, sadece iç cephede
isonaturelle® İç Cephe Hafif Yalıtım Sıvası uygulayarak yeterli yalıtımı sağlamanız mümkün. Bunun için internet sitemizde yer alan “Isı Yalıtım Hesaplama” modülünü kullanabilir ve binanızın bulunduğu şehre, duvar elemanının kalınlığı ve cinsine göre hangi kalınlıkta uygulama yapmanız gerektiğini siz de belirleyebilirsiniz.


http://www.isonaturelle.com.tr/yalitim-sivasi/80-Isi-Yalitim-Hesaplama.html


Dış cephede
isonaturelle® kullandıktan sonra iç cephede de kullanmak gerekli midir?


Hayır, gerekli değildir. Ancak,
isonaturelle®’yi iç ve dış cephede birlikte kullanmak, kaba sıva ve alçı sıva uygulama ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu şekilde, daha düşük maliyetle aynı işi tamamlayabilirsiniz.

İç cephede gazbeton ya da brüt beton üzerine alçı sıva ile uygulama yaparken astar kullanıyoruz. Aynı şekilde
isonaturelle® uygulaması sırasında da astar kullanımı gerekli midir?


Hayır,
isonaturelle® İç ya da Dış Cephe Hafif Yalıtım Sıvalarını uygularken, brüt beton, gazbeton, tuğla, BIMS blok gibi yüzeylerin tamamına direkt uygulama yapılabilir. Herhangi bir şekilde astar kullanımı gerekmez. Yapısındaki bağlayıcılar ve hafifliği sayesinde isonaturelle® mükemmel bir yapışma özelliğine sahiptir.


Binamızın bodrum katlarında yan duvarlardan sürekli su geliyor.
isonaturelle® uygulayarak, su yalıtımı sağlamak mümkün müdür?


Binanızda ilk yapılması gereken, sürekli gelen suyu kesmektir. Bodrum katlarda çoğunlukla yaşanan nem, küf, rutubet oluşumu ve mantarlaşmayı
isonaturelle® İç Cephe Hafif Yalıtım Sıvası uygulayarak engelleyebilirsiniz.


İç cephede alçı sıva ile karşılaştırıldığında maliyetleriniz nasıl?


İç cephede
isonaturelle® İç Cephe Hafif Yalıtım Sıvası uygulamasıyla, duvar üzerine kaba sıva ve alçı sıva uygulaması tamamen ortadan kalkar. Genel olarak işçilik dahil uygulama fiyatlarıyla hesaplama yapıldığında, alçı sıvadan %10 - %15 daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak isonaturelle® İç Cephe Hafif Yalıtım Sıvası, alçı sıva ile karşılaştırılamayacak üstünlüklere sahiptir ve aradaki fiyat farkı, bu nitelikleri fazlasıyla karşılamaktadır.


Aşağıdaki tabloda alçı sıva ile karşılaştırmalı verileri bulabilirsiniz.Dış cephede mantolama yerine tercih edildiğinde maliyetleriniz nasıl şekilleniyor?


Fiyatlar, birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin, işlem yapılacak binanın dış cephesindeki mevcut durum, binanın bulunduğu şehir, kullanılan duvar elemanının cinsi ve kalınlığı, uygulama için iskele kurma zorluğu, yüzeyde boya işlemi yapılıp yapılmayacağı gibi faktörler maliyetler için belirleyici ana unsurlardır.
Bununla birlikte, genel anlamda mantolama ile birbirine çok yakın; bazen biraz daha yüksek, bazı durumlarda da daha avantajlı fiyatlar elde edilebileceğini söylemek mümkün.


Yalıtım sıvaları nasıl yangın yalıtımı sağlarlar?


isonaturelle® Hafif Yalıtım Sıvaları DIN 4102 standartlarına göre A sınıfı yanmaz malzemeler grubunda yer almaktadır. Uygulandıkları yüzeyde 2 saat boyunca yangına karşı koruma sağlayarak geciktirici etki yaparlar. Böylelikle binanın güvenle tahliye edilmesi için süre yaratılır.


Ürünleriniz TS 825 değerlerini sağlıyor mu?


Evet sağlıyor. TS 825’in öngördüğü değerleri tutturmak için internet sitemizdeki “Isı Yalıtım Hesaplama” modülünü kullanabilir ve binanızın bulunduğu şehre, duvar elemanının kalınlığı ve cinsine göre hangi kalınlıkta uygulama yapmanız gerektiğini siz de belirleyebilirsiniz.


http://www.isonaturelle.com.tr/yalitim-sivasi/80-Isi-Yalitim-Hesaplama.html 

 

 

 

 

                        Ana sayfa    |    Hakkımızda   |   isonaturelle Nedir    |   Ürünlerimiz    |    Projeler   |   İletişim

 

                         Share      

Sayfayı yazıcıya gönder

Güvenlik kodunu yandaki kutucuğa doğru olarak giriniz.

Copright© 2013 - isonaturelle Doğal Yalıtım Sıvası

 

Yasal Uyarı

+ 90 262 502 04 89  -   90

info@isonaturelle.com.tr

atakuldesign  |websolutions    

 

 

Yasal Uyarı